تبلیغات
آوان اس ام اس - فواید رشد شخصیتی
شماره ارسال اس ام اس به آوان اس ام اس : 09366434990
تاریخ : چهارشنبه 12 اسفند 1388
نویسنده : روناش

رشد شخصیتی نشانه ی بلوغ شماست

با بلوغ فکری، می توانید ضمن حفظ و تقویت اعتماد به نفس، بر درگیری های عاطفی، روحی و مالی خود نیز غلبه کنید. در تنهایی نگاهی به رفتار و حالات خود بیاندازید، با رفتاری خشن، عصبی و ذهنی، روند زندگی خود را رو به تباهی می کشانید. اگر به همین وضعیت پیش روید، هیچ کس، حتّی صمیمی ترین افراد یا خانواده شما نیز قادر به درک یا حلّ مشکلات شما نخواهند بود، با خود روراست باشید و برای حلّ این ناهنجاری ها و نیل به بلوغ فکری و شخصیتی، به مشاوره و تقویت بعد معنوی خود بپردازید.

1-     فرصتهایی جدید

همزمان با رشد فکری و بلوغ، فرصت این را دارید تا به دیگران نیز برای نیل به این درجه کمک کنید، در این راه حداکثر تلاش خود را می کنید، از آنجاییکه امروزه در جوامع به اندازه ی کافی به رشد فکری کودکان اهمیت نمی دهند، بنابراین در ابتدا می توانید با کمک به این سنین، راه خود را آغاز کنید، امّا با این وجود قطعاً برای نیل به این هدف باز هم مجبورید از مشاوران کارآمد کمک بگیرید، ضمن اینکه جهت کسب نتیجه ای بهتر، با به کارگیری تجربیات عملی خود نیز، برای اجتماع خود مفید تر خواهید بود.

2-     روابط خود را تقویت کنید.

با برقراری روابط عاطفی، همواره صمیمیت و استحکام روابط خود را بیشتر کنید. برای مثال، اگر بخواهید همیشه بر همسر خود در تمامی امور مسلط باشید، او ناخودآگاه حس می کند که شما، عواطف، افکار و عقاید وی را نادیده گرفته اید، به این ترتیب، با ایجاد حس خودخواهی و خودرأیی خود در زندگی مشترک، به مرور زمان او به دید یک غریبه به شما می نگرد و روابطتان رو به سردی می گراید. بنابراین سعی کنید، با نگرشی جدید، تمرین و پروش ذهن خود، تفکر و رشد روحی خود را به درجه ی بلوغ و تکامل برسانید.

3-     فروتن و متواضع باشید

اگر به درجه بلوغ فکری برسید، همواره یاد گرفته اید که فروتن و متواضع باشید. با قبول اینکه هنوز موجودی کامل نیستید و این دید که ممکن است بازهم اشتباه کنید، خطاهای خود را راحت تر قبول می کنید و از آنها درس عبرت می گیرید. ضمناً در این بین، با اشتباهات دیگران نیز بهتر کنار می آیید و از آنها گذشت می کنید. فروتنی بدان معناست که یاد بگیرید با قبول جایزالخطا بودن و وجود معایب خود، بازهم خود را دوست داشته باشید.

به رشد عاطفی خود بها دهید

تکامل درک و بلوغ روحی، عاطفی، خود یکی از لازمه های رشد شخصتی انسان است.

دست از سرزنش و متّهم کردن دیگران بردارید، بدانید که خود شما، مسئول رفتار و کردارتان هستید، با رفتاری والامنش، صبوری، از نیل به اهداف خود در درازمدّت بهره می برید و در نتیجه ی آن، با اعتماد به نفس کامل با موانع و مشکلات احتمالی آینده روبرو می شوید.

 

کسب احترام در محیط کار

طی تحقیقات و نظرخواهی همگانی از افراد در محیط های کاری متفاوت، آمار نشان داده است که بیشتر آنها خواهان برخوردی مودبانه، محترمانه و متقابل هستند.

مسلماً هر کسی احترام را دوست دارد، تنها شاید درجه ی آن متفاوت باشد، امّا مطمئناً هیچ کس نمی تواند منکر این نیاز  حتّی در حدّ کم باشد.

تنها خود شما مسبب چگونگی برخورد دیگران هستید، در واقع می دانید کجا، چه وقت و چه میزان، می توانید در درجه ی بالایی قرار گیرید. امّا این احترام متقابل و تعریف آن در محیط کاری متفاوت است. دراینجا به راهکارهایی ساده ولی موثر اشاره شده است که با رعایت آنها می توانید به این هدف برسید:

·        با دیگران مهربان، صمیمی و مودبانه برخورد کنید.

·        از همکاران خود نظرخواهی کنید.

·        قبل از بیان هر کلامی، ابتدا به نظرات آنها کاملاً گوش دهید و هرگز کلام آنها را قطع نکنید و بر قبول عقیده خود پافشاری نکنید.

·        برای ثبات یا پیشرفت کار خود، از نظرات و راه حل های دیگران استفاده کنید و بگذارید آنها بفهمند که شما این عقاید را اجرا کردید تا انگیزه ای شود که در آینده نیز با شما همکاری کنند.

·        از هرگونه توهین، اسم های مستعار، تحقیر همکاران یا عقاید آنها خودداری کنید.

·        همه ی افراد انتقاد پذیر نیستند، بنابراین هیچ گاه در مورد دیگران، قضاوت، انتقاد تند و سرزنش نکنید. از فخر فروشی و کوچک شمردن همکاران خود پرهیز کنید. حتّی کمترین تحقیر و رفتار ناشایست، تبدیل به کینه هایی عمیق در دل افراد می شود که شاید هیچ وقت برطرف نشود.

·        در برخورد با آنها، از هرگونه تبعیض نژادی، چهره، سن، اصلیت و ... خودداری کنید. چرا که باعث ایجاد دلخوری و عدم تحمّل محیط کاری برای بعضی از آنها می شود، با اعمال سیاست و رفتاری یکسان با همه ی کارمندان، صلح و صمیمیت را برقرار خواهید کرد.

·        سعی کنید حتی المقدور، بیشتر نیروها را در جلسات اعم از آموزشی،... شرکت دهید، در میان جلسات از بیرون کردن کسی از جلسه به صرف اینکه بحث مربوط به وی نمی شود خودداری کنید. اگر مجبور به این کار شدید بدون حذف وی، در حاشیه صحبت کنید و بعدها طی یک جلسه اختصاصی مسئله را تنها برای افراد مربوط به آن زمینه بیان کنید. به آنها فرصت دهید تا تعهدات، وظایف و توانایی های خود را ثابت کنند. برای تقویت کارهای گروهی، اقدام به اخذ داوطلب از بین همکاران کنید تا انگیزه ی آنها بیشتر شود.

·        تمجید و تحسین را فراموش نکنید، در این راه تفاوت قائل نشوید، از پایین ترین درجه تا بالاترین مقام به نسبت فعالیتهایشان، پاداش دهید.

·         همواره در محیط کاری این قانون طلائی را رعایت کنید:"با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود"

با رعایت نکات فوق، می توانید در محیطی سالم، آرام و زیر سایه ی احترام، کار کنید و بازدهی بیشتری داشته باشید.

 

 

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

اوّلین کسی که به شما ضربه می زند، خود شما هستید!

تنها اعتماد به نفس شماست که در مقابل سختی ها و موانع زندگی شما را نجات می دهد، در مسیر زندگی گاهی پیروز و گاهی تسلیم می شوید. در برخی مواقع اعتماد به نفستان به اوج می رسد و در مقابل، زمانی در می یابید که هیچ توانی برای ادامه راه ندارید و تهی هستید. فراموش نکنید که این خود شما هستید که خودتان را از بین می برید، مشکلات به همان بزرگیست که شما برای خود بزرگ کرده اید. شاید دردها و مشکلات غیرقابل اجنتاب باشند، امّا اینکه خود را زجر دهید، امریست ارادی. انتخاب با شماست که از این مشکلات رهایی یابید یا با زجر دادن خود بر شدّت آن بیفزایید.

عوامل متعددی در عدم اعتماد به نفس دخیل هستند. وجود یک ازدواج ناموفق یا ازدواجی که به طلاق منجر شده است. شاید از ابتدا مسیر زندگی یا هدف شما اشتباه بوده یا طبق مسیر عادی و منطقی نبوده. مطمئناً اثرات شکستهای زندگی غیر قابل انکار است، امّا حقیقت این است که با زجر دادن خود مشکلی حل نخواهد شد، باید به خود بیایید و با انگیزه ای دوباره اعتماد به نفس خود را دوباره بازیابید.

با اعمال روشهای زیر می توانید در این راه موفق شوید:

نیمه ی پر لیوان را ببینید

شکست در زندگی همچون، طلاق، بیکار شدن و ... پایان زندگی نیست. هیچ کس از سرنوشت و اسرار پنهانی ناشی از این وقایع که شاید هم برای شما در نهایت خیر باشد خبر ندارد. زمانی را برای مرور زندگی خود از ابتدا تاکنون اختصاص دهید، ببینید واقعاً چه مسیری را طی کردید و کجای کار را اشتباه کرده اید، ایرادهای کار خود را بیابید و همزمان به سرگرمی ها و علاقه مندی هایی که در طول سالهای گذشته از درون دوست داشتید انجام دهید ولی یا فرصت آن را نداشتید یا نخواسته اید، فکر کنید. با انجام این سرگرمی ها و تقویت روحیه خود می توانید فرصتی پیدا کنید تا نگاهی جدید به توانایی ها و مهارتهای نهفته خود بیاندازید. برای مثال طلاق خود غمی سنگین است، امّا قبول دارید که زندگی قبلی شما نیز خوشی در آن نبوده و خود نوعی عذاب بوده است. در حالی که همین الآن شما فرصت زندگی جدید ولی بهتری را دارید.

از مقایسه زندگی خود با دیگران دست بکشید

جمله ای که همواره در برخورد با مشکلات زندگی بر زبان می آوریم این است:" وای خدای من، چرا من؟!" چرا مزیّت ها، زیبایی ها و نعمتهایی را که تا قبل از این مشکلات به شما عطا کرده است را نمی بینید، خود خلقت انسان به عنوان اشرف مخلوقات نوعی نعمت بی کران است. در مواقع مشکلات، از نشان دادن مردم موفق و خوشحال، مقایسه و حسرت خوردن دست بکشید، با این کار فقط زجر خود را بیشتر می کنید، سعی کنید فاصله ی خیالی بین خود و آنها را از بین ببرید. تنها بر ذهن و امور خود تمرکز کنید، تا بدانید کی و کجا باید چه کاری را انجام دهید. پشت کار داشته باشید، از برخورد با نتایج منفی و کلمه "نه" ناامید نشوید. با پافشاری شما و روشن بینی بالاخره به پاسخ مثبت می رسید. واقعاً فکر کرده اید انسان های موفق همچون ادیسون چگونه موفق شدند، بله، با هزاران آزمایشان قبلی ناموفق تا سرانجام به هدف خود رسیدند.

روی پای خود بایستید

سایه های تاریک را از بین ببرید، بگذارید خورشید مستقیم بر شما بتابد، این خود ما هستیم که سایه ی ناراحتی ها و غم را بر لحظات شاد خود می اندازیم. در دنیای امروزی، باید مقاوم و انعطاف پذیر بود، خیلی از افراد ماهها بی کار هستند و به دنبال شغل می گردند، برخی نیز دائماً تغییر شغل می دهند، چرا که نمی توانند خود را با شغل جدید تطابق دهند. برای یافتن یا دست یابی به یک هدف، چشم از راهها و فرصتهای دیگر زندگی خود نبندید، برای مثال، کسی که در آرزوی معلّم شدن ماهها از عمر خود را می گذارند، شاید در این بین شغلهای پیشنهادی همچون، تدریس خصوصی، پرستار بچّه و ... را از دست می دهد، این حالات است که اعتماد به نفس را کاهش می دهد. بهتراست به جای مبارزه و پافشاری بر هدف اصلی خود، گاهی هم با انعطاف پذیری و قبول فرصتهای دیگر زندگی را بر خود سخت نگیریم و خود را با موقعیت های جدید سازگار کنیم. در انتخاب های جدید زندگی کمتر سخت گیری کنید و نکات مثبت را بیشتر درنظربگیرید.
موضوعات مرتبط: دانستنیها , مطالب خواندنی ,
آخرین مطالب